Dimecres, 27 Desembre 2017 10:10

Mor Frederic Solanes Masdeu, fundador i primer president de La Muntanyeta

Frederic Solanes, al centre de la imatge, durant el reconeixement a la seva tasca en motiu del 35è aniversari de l'APPCAvui és un dia trist a La Muntanyeta. Ahir ens va deixar Frederic Solanes Masdeu, un dels pares fundadors de la nostra entitat, i el primer president de l'Associació Provincial de Paràlisi Cerebral de Tarragona.

Frederic Solanes va ser un dels vuit pares que, fa 40 anys, van fundar i posar en marxa la nostra entitat. Els seus fills quedaven exclosos del sistema educatiu i van apostar per crear un centre on poder-los oferir tractaments de rehabilitació física i sensorial. Així va néixer, el 22 d'octubre de 1977, la nostra entitat. 

Solanes en va ser el primer president, i va esmerçar molts esforços per tirar endavant l'associació. El seu llegat és la constància, empenta, perseverança i dedicació per un projecte que a dia d'avui dona servei a més d'un centenar de famílies. Frederic, et trobarem molt a faltar, però et tindrem sempre al cor i seguirem treballant intensament pels valors compartits.

 

Per recordar-lo, recuperem l'entrevista que li vam realitzar la tardor del 2013, en motiu del 35è aniversari de La Muntanyeta, i en què recorda els inicis de la nostra entitat:

Durant els darrers mesos, a La Muntanyeta hem celebrat el 35è aniversari de la nostra entitat, que va nèixer el 1977 gràcies a l'empenta d'una colla de famílies que es trobaven amb un problema comú. Per repassar com van ser els inicis, fem memòria amb Frederic Solanes Masdeu, el fundador i primer president de l'Associació Provincial de Paràlisi Cerebral.

Avui en dia, la seu de l'entitat es troba a la Muntanya de Sant Pere, a Tarragona, però aquest no va ser el primer emplaçament del centre. "Vam començar al carrer August, en un local cedit per l'Arquebisbat de Tarragona, però d'allí vam fer cap a l'Ermita de la Salut", recorda Solanes. Ara bé, aquest període va ser molt curt, ja que com explica el fundador, "el que volíem era una escola per als nostres fills, i jo em vaig assabentar, no sé ben bé com, que a Sant Pere i Sant Pau hi havia un escola de l'Arquebisbat abandonada, i vam fer cap aquí". Aquest és l'emplaçament actual, que es va arranjar segons les necessitats del centre. "Ho vam haver de muntar tot, ja que això estava abandonat, i les famílies veníem els caps de setmana a netejar, a pintar les parets, a fer la teulada nova...", detalla Solanes.

Però com es van arribar a trobar aquelles primeres famílies que van posar fil a l'agulla en aquest projecte? Segons Solanes, els primers contactes es van fer a Barcelona, al centre pilot de Montjuïc, on es trobaven per les visites mèdiques dels seus fills. "Després ja ens trobàvem a Tarragona i vam fer les primeres reunions. Les altres famílies s'hi van anar afegint perquè coneixien l'entitat gràcies al boca a boca", afegeix.

I així, gràcies als esforços dels pares i mares, l'associació va anar creixent. "Érem pares units pel mateix tema, tots estàvem preocupats perquè teníem el mateix problema", recorda Solanes. I van buscar recursos: "Qui més ens ha ajudat sempre ha estat la Generalitat, tot i que de l'Ajuntament de Tarragona també hem rebut suport", assegura Solanes, que afirma que tot i l'ajuda rebuda de les administracions, "nosaltres aquí sempre hi hem posat diners". "Anar a buscar ajuda no era difícil però tampoc era fàcil, perquè sempre havies d'anar al darrere i ensenyar la idea que tenies i què feies, i si et donaven un duro havies de justificar amb què t'ho gastaves, però vam tenir sort que persones com l'alcalde Nadal ens van ajudar molt".

En aquest sentit, Solanes destaca l'esperit lluitador de la colla de famílies que van iniciar el projecte: "Ens vam trobar un grup de persones decidides a tirar endavant, i com que el problema era nostre, érem els primers que havíem d'empènyer, i si després hi havia una subvenció, doncs benvinguda era". I és que tot i la perspectiva que donen els anys, Solanes no oblida que els inicis van ser durs: "Va ser una feina de pic i pala, hem passat moltes fatigues!".

Els esforços, però, sempre donen el seu fruit, tot i que "sempre es pot millorar, perquè això és una lluita constant", com asseguren Solanes i el seu fill gran, Frederic Solanes Martínez, que l'acompanya durant l'entrevista. Ara bé, el fundador ho té clar: "Això ara és la glòria", exclama quan li preguntem què sent quan veu el centre avui en dia. "Aquí ara s'atenen més de 100 persones, qui es podia pensar una cosa així?", reflexiona. "Que ara hi hagi un aixopluc per a les persones amb paràlisi cerebral i les seves famílies és una satisfacció, afegeix.

I és que Solanes té molt present que tenir un fill amb una discapacitat és una realitat dura d'afrontar per les famílies. "A qui toca, toca, per això estàvem obligats a fer el que vam fer, no va ser un caprici, va ser una obligació, i això només ho sap a qui li ha tocat. I que ara tinguem un aixopluc per als nostres fills i filles ho hem d'agrair a tothom, encara que a vegades n'hi haurà que diguin pobre nen, pobra família. Però la qüestió és que hi hagi gent que t'ajudi.

Per tot plegat, Solanes agraeix la solidaritat de tantes i tantes persones amb La Muntanyeta al llarg d'aquests anys i desitja que, de cara al futur, "almenys duri com ara, i si pot millorar, doncs millorarem amb el suport d'uns i altres, perquè si ens donen l'esquena, malament. Però de moment estem bé, ho hem tirat endavant", comenta satisfet.

Destacats

Col·laboradors

 • AEQT
 • LA CANONJA
 • CARGILL
 • COVESTRO
 • EL CATLLAR MINI
 • FLUOR MINI
 • FORD TARRACO CENTER
 • ICAT
 • MESSER
 • NASTIC
 • YZAGUIRRE
 • GOMA CAMPS
 • TauSalut
 • Peix Blau
 • Viscas Mini New Project
 • Nika Mini
 • Ag Planning
 • Camping Trillas
 • Autocars Carrera
 • Colla Jove
 • Bailaimet
 • Teatre La Sala Mini New Project
 • Canon
 • CAT
 • Fertasa
 • Essity

Qui som?

appc1

L'Associació Provincial de Paràlisi Cerebral (APPC) de Tarragona és una entitat sense ànim de lucre, fundada en 1977 i dedicada a l'atenció integral de nens i adults afectats de paràlisi cerebral o altres encefalopaties de tractaments afins.

On som?

mapa1

C/ Muntanya de Sant Pere, s/n
43007 Tarragona

 

Contactar

contactar1

Tel: 977 21 76 04
Contactar per e-mail

Connecta amb nosaltres

Facebook
Twitter
Youtube
Email
Linkedin