Divendres, 26 Mai 2017 11:01

Molt bona acollida de la xerrada sobre patrimoni protegit de La Muntanyeta

Aquest passat dimecres a la tarda, les nostres instal·lacions van acollir una interessant xerrada sobre patrimoni protegit, organitzada per l'APPC Tarragona i la Fundació La Muntanyeta, i impartida per Mariano J. Pérez Creus i Raúl Navarro Roldán, de inLAW Asesores.
La xerrada va comptar amb una molt bona acollida i unes 40 persones entre familiars d'usuaris del centre, treballadors, així com altres entitats socials del territori van voler assistir-hi.
Marino J. Pérez Creus va centrar la seva intervenció en aspectes relatius al Patrimoni protegit. Tal i com va explicar d'una forma molt entenedora a tots els assistents, el Patrimoni protegit és aquell que es constitueix a títol gratuït de béns i drets a favor de la persona discapacitada, que té per finalitat la satisfacció de les seves necessitats. El ponent també va voler puntualitzar que aquest és un patrimoni separat i independent de la resta del patrimoni de la persona amb discapacitat, mancat de personalitat jurídica.
Per últim, Pérez Creus va voler fer incís en les tres figures que intervenen en la constitució del patrimoni protegit: el beneficiari, el constituent i l'administrador d'aquest patrimoni; i va ressaltar que qualsevol persona, física o jurídica, pot constituir-lo a favor d'una persona discapacitada, inclòs la mateixa persona discapacitada.
Per la seva part, Raúl Navarro Roldán ens va fer una pinzellada al concepte d'incapacitació i tutela, i va centrar la seva exposició en la successió a Catalunya (legítima) i la substitució testamentària. Per tal d'aclarir els conceptes, Navarro Roldán va explicar que la legítima és el dret de determinades persones a obtenir en la successió del causant un valor econòmic que aquest els pot atribuir a títol d'institució hereditària, llegat, atribució particular o donació, o de qualsevol altra forma. En canvi , la substitució testamentària és la previsió per substituir a una persona en el lloc del primerament cridat, en cas que aquest no pugui o no vulgui heretar.
En acabar totes dues intervencions, els assistents van poder resoldre els seus dubtes o demanar informació addicional sobre algun d'aquests aspectes als dos ponents els quals van respondre totes preguntes.
Des d'aquí doncs volem agrair a tots els assistents l'interès demostrat en aquesta xerrada, alhora que també volem agrair a inLAW Asesores la seva bona predisposició a col•laborar en tot moment amb la nostra entitat i a participar tan amablement en aquesta activitat del nostre centre.

Aquest passat dimecres a la tarda, les nostres instal·lacions van acollir una interessant xerrada sobre patrimoni protegit, organitzada per l’APPC Tarragona i la Fundació La Muntanyeta,  i impartida per Mariano J. Pérez Creus i Raúl Navarro Roldán, de inLAW Asesores.

La xerrada va comptar amb una molt bona acollida i unes 40 persones entre familiars d’usuaris del centre, treballadors, així com altres entitats socials del territori van voler assistir-hi.

Marino J. Pérez Creus va centrar la seva intervenció en aspectes relatius al Patrimoni protegit. Tal i com va explicar d’una forma molt entenedora a tots els assistents, el Patrimoni protegit és aquell que es constitueix a títol gratuït de béns i drets a favor de la persona discapacitada, que té per finalitat la satisfacció de les seves necessitats. El ponent també va voler puntualitzar que aquest és un patrimoni separat i independent de la resta del patrimoni de la persona amb discapacitat, mancat de personalitat jurídica.

Per últim, Pérez Creus va voler fer incís en les tres figures que intervenen en la constitució del patrimoni protegit: el beneficiari, el constituent i l’administrador d’aquest patrimoni; i va ressaltar que qualsevol persona, física o jurídica, pot constituir-lo a favor d’una persona discapacitada, inclòs la mateixa persona discapacitada.

Per la seva part, Raúl Navarro Roldán ens va fer una pinzellada al concepte d’incapacitació i tutela, i va centrar la seva exposició en la successió a Catalunya (legítima) i la substitució testamentària. Per tal d’aclarir els conceptes, Navarro Roldán va explicar que la legítima és el dret de determinades persones a obtenir en la successió del causant un valor econòmic que aquest els pot atribuir a títol d'institució hereditària, llegat, atribució particular o donació, o de qualsevol altra forma. En canvi , la substitució testamentària és la previsió per substituir a una persona en el lloc del primerament cridat, en cas que aquest no pugui o no vulgui heretar.

En acabar totes dues intervencions, els assistents van poder resoldre els seus dubtes o demanar informació addicional sobre algun d’aquests aspectes als dos ponents els quals van respondre totes preguntes.

Des d’aquí doncs volem agrair a tots els assistents l’interès demostrat en aquesta xerrada, alhora que també volem agrair a inLAW Asesores la seva bona predisposició a col·laborar en tot moment amb la nostra entitat i a participar tan amablement en aquesta activitat del nostre centre.

Destacats

Col·laboradors

 • AEQT
 • LA CANONJA
 • CARGILL
 • COVESTRO
 • EL CATLLAR MINI
 • FLUOR MINI
 • FORD TARRACO CENTER
 • ICAT
 • MESSER
 • NASTIC
 • YZAGUIRRE
 • GOMA CAMPS
 • TauSalut
 • Peix Blau
 • Viscas Mini New Project
 • Nika Mini
 • Ag Planning
 • Camping Trillas
 • Autocars Carrera
 • Colla Jove
 • Bailaimet
 • Teatre La Sala Mini New Project
 • Canon
 • CAT
 • Fertasa
 • Essity

Qui som?

appc1

L'Associació Provincial de Paràlisi Cerebral (APPC) de Tarragona és una entitat sense ànim de lucre, fundada en 1977 i dedicada a l'atenció integral de nens i adults afectats de paràlisi cerebral o altres encefalopaties de tractaments afins.

On som?

mapa1

C/ Muntanya de Sant Pere, s/n
43007 Tarragona

 

Contactar

contactar1

Tel: 977 21 76 04
Contactar per e-mail

Connecta amb nosaltres

Facebook
Twitter
Youtube
Email
Linkedin